Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Kiedy dojdzie do kolizji drogowej, wówczas każdy z nas odczuwa ten incydent w indywidualny sposób. Kiedy jednak już się otrząśniemy, dojdziemy do wniosku, że konieczne jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. W jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania? Ile pieniędzy możemy otrzymać z odszkodowania OC sprawcy? Czy możliwe jest negocjowanie kwoty odszkodowania? Czy rozliczenie bezgotówkowe to dobry sposób w przypadku szkody? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania?

Dlaczego wysokość odszkodowania różni się w poszczególnych ubezpieczalniach? Otóż zależna jest ona od wysokości odszkodowania, a także od rodzaju i rozmiarów szkody. Dodatkowo każdy ubezpieczyciel ma nieco inną politykę działania. W przypadku niewielkich zarysowań w zupełności wystarczające okażą się zdjęcia od poszkodowanego. Niestety wiąże się to bezpośrednio z tym, że wypłacona kwota odszkodowania nie jest wystarczająca. W praktyce oznacza to, że poszkodowany będzie zmuszony dopłacić za naprawę czterokołowca z własnej kieszeni. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy szkody są większe. Wówczas oględzin dokonuje rzeczoznawca.

Ile pieniędzy możemy otrzymać z odszkodowania OC sprawcy?

Nie jest tajemnicą, że firmy ubezpieczeniowe z reguły wyliczają wysokość odszkodowania na własną korzyść. Brane są pod uwagę najniższe ceny w katalogach. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wymiana części kosztuje od 500 do 1000 zł, wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odszkodowanie wyniesie najniższą możliwą kwotę, czyli 500 zł. Oczywiście jest to zrozumiałe z punktu widzenia towarzystwa. W końcu tylko niewielka część kierowców decyduje się na odwiedzenie autoryzowanego serwisu. W zdecydowanej większości przypadków wybieramy się do zaprzyjaźnionego warsztatu, gdzie części sprowadzane są po atrakcyjnej stawce.

pieniądze z oc sprawcy

Czy możliwe jest negocjowanie kwoty odszkodowania?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że bardziej opłacalne jest wypłacenie niższego odszkodowania- w końcu nie każdy klient zdecyduje się na negocjacje. Musimy jednak pamiętać, że jako osoba poszkodowana mamy prawo do tego, aby negocjować kwotę odszkodowania. Jeśli przykładowo jesteśmy właścicielami nowych czterokołowców, jednocześnie boimy się, że wykorzystanie zamienników może spowodować obniżenie wartości, wówczas warto wykorzystać ten argument już podczas pierwszego spotkania z rzeczoznawcą. Musi on uwzględnić koszty oryginalnych części, a to oczywiście ma bezpośredni wpływ na podwyższenie końcowe kwoty odszkodowania. 

Czy rozliczenie bezgotówkowe to dobry sposób w przypadku szkody?

W przypadku szkody możemy zaczekać na zwrot w formie przelewu lub wybrać bezgotówkowe rozliczenie. Ten drugi sposób polega na tym, że w pierwszej kolejności wybieramy warsztat, w którym nasz pojazd będzie naprawiany. Następnie podpisujemy umowę, że po dokonaniu napraw kwota zostanie przekazana na rzecz serwisu. Ważna jest kwestia tego, aby do warsztatu udać się z kosztorysem, który wcześniej został sporządzony przez ubezpieczyciela. Znaleźć możemy tam listę niezbędnych napraw, które przywrócą auto do stanu sprzed wypadku. Kiedy wszelkie naprawy zostaną już wykonane, wówczas nam pozostaje jedynie odebrać pojazd. Na tym nasze zadania się kończą. Pozostałe problemy rozwiązuje ubezpieczyciel z warsztatem.