Zwrot kosztów holowania z OC sprawcy.

Awaria samochodu nie jest dla nas łatwą sytuacją. Szczególnie gdy nasz samochód zawiedzie na samym środku ruchliwej drogi czy też dużego skrzyżowania w centrum miasta. W takiej sytuacji pomocne będzie jedynie holowanie. Sprawdźmy kiedy konieczne jest holowanie oraz kiedy jest dopuszczalne holowanie pojazdu z OC sprawcy.

Kiedy wymagane jest holowanie pojazdu?

Holowanie pojazdu jest wymagane, gdy nasz samochód jest po kolizji i zostały w nim uszkodzone blacharskie elementy czy też z naszego samochodu leje się płyn chłodniczy czy też olej silnikowy. Wiadomo, że plamy po oleju na drodze muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przez straż pożarną. Istnieje ryzyko, że inny samochód wpadnie w poślizg.

Musimy wezwać pomoc drogową, gdy w naszym samochodzie został zerwany pasek wieloklinowy, który napędza alternator. Do dalszej jazdy nie nadaje się także samochód z przegrzanym czy też zatartym silnikiem bądź samochód, w którym zostało zatankowane niewłaściwe paliwo. Wydaje się to oczywiste, jednak wciąż można spotkać się z osobami, które pomimo sporej awarii próbują na własną rękę przetransportować swój samochód. Jest to zachowanie nieodpowiedzialne.

Zwrot kosztów

Musimy wiedzieć, że w przypadku zniszczenia czy też uszkodzenia samochodu możliwe jest holowanie pojazdu z OC sprawcy. Wszystko odbywa się zgodnie z tak zwaną zasadą pełnego odszkodowania. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł czy też korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono.

Odholowanie samochodu bardzo często jest konieczne, gdy jego techniczny stan po prostu nie pozwala na dalszą jazdę, a jego pozostawienie na drodze jest niemożliwe z uwagi na bezpieczeństwo oraz możliwość zuchwałej kradzieży. Odholowanie jest również konieczne z uwagi na to, że w razie zajścia jakiegoś wypadku poszkodowany jest zobowiązany użyć dostępnych środków w celu zmniejszenia rozmiarów samej szkody.

zwrot kosztów

Zachowanie, które polega na odholowaniu niezwłocznym z miejsca zdarzenia oraz jego umieszczenie w odpowiednim miejscu jest zatem w pełni uzasadnione. Należy uznać w konsekwencji, że koszty, które poniósł poszkodowany z tytułu holowania pojazdu, są przykładem klasycznym majątkowego uszczerbku, który zostać powinien pokryty przez sprawcę szkody. Oznacza to, że przysługuje poszkodowanemu holowanie pojazdu z OC sprawcy do warsztatu czy tez do miejsca zamieszkania.

Korzystając z usług podmiotu, który się zajmuje odholowywaniem profesjonalnym pojazdów musimy pamiętać o tym, że jeśli wynagrodzenie za holowanie przekracza standardową cenę na danym rynku lokalnym za usługi tego typu, to ubezpieczyciel jest uprawniony do odmowy pokrycia wszelkich poniesionych kosztów.

Wynika to z niczego innego jak z obowiązki zminimalizowania rozmiaru szkody przez poszkodowaną osobę. Co więcej, na osobie poszkodowanej ciąży obowiązek zorientowania się, jak się kształtują konkretne ceny za odholowanie pojazdu, jak także negocjowania cen proponowanych przez firmy świadczącego tego rodzaju usługi. Poszkodowany innymi słowy powinien skorzystać z możliwie najtańszej propozycji.

Musimy jednak także dodać, że zasada powyższe nie zawsze swoje zastosowanie tak naprawdę znajdzie. Uwzględnić należy bowiem stan po wypadku kierowcy, który przecież może być w szoku i niekoniecznie będzie on zdolny do podejmowania decyzji racjonalnych o wyborze holownika, a tym bardziej jeszcze negocjowania stawek. Jakby tego było mało, poszkodowany może także doznać obrażeń i zostanie zebrany do szpitala. Wówczas holowanie zleci policja.

W przypadkach powyższych holowanie pojazdu z OC sprawcy jest jak najbardziej uzasadnione.

Zobacz także: Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu